تجلیل از جنگلبانان در دومین جشنواره ملی جنگلبان /مشارکت مردم در حفاظت از جنگل ها ضروری است

در دومین جشنواره روز ملی جنگلبان از حافظان و حامیان عرصه های منابع طبیعی با اعطای تندیس و لوح تقدیر از سوی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و تشکل مردم‌نهاد جمعیت حامیان زمین تجلیل شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور (پیام طبیعت)- رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور ضمن تقدیر از تلاش و زحمات جنگلبانان کشور خواستار مشارکت مردمی در حفاظت از عرصه های منابع طبیعی شد.

در این مراسم، خلیل آقایی گفت: دلیل اصلی حفظ جنگل ها، مردمی هستند که با این عرصه ها در ارتباط هستند و از آن ارتزاق می کنند و اگر مشارکت و حضور مردم قوی باشد، عرصه بر متخلفان تنگ می شود.

وی با اشاره به این شعار سازمان خواربار ملل متحد (فائو) که اگر آب شیرین می خواهید جنگل ها و پوشش گیاهی را حفظ و جنگلکاری کنید، اظهار داشت: ما از ۲۰۰ میلیون دلاری که از صندوق توسعه ملی به آبخیزداری اختصاص یافته امسال ۱۰۰ میلیارد تومان آن را به فعالیت های بیولوژیکی اختصاص داده ایم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: فعالیت های بیولوژیکی شامل بذرکاری و نهالکاری، کپه کاری و کودپاشی و هر آنچه که در توسعه پوشش گیاهی نقش دارد، می شود.

آقایی تصریح کرد: دو گروه به طور عمدی و سهوی برای ما مشکل ایجاد می کنند که یکی بخشی از سیستم دولتی است که به حفظ جنگل ها اعتقاد ندارد و دیگری، کسانی هستند که به بهانه فعالیت اقتصادی و ایجاد اشتغال و درآمد به جنگل ها و منابع طبیعی آسیب می زنند.

 

وی افزود: برخی به بهانه جمع آوری درختان پوسیده یا شکسته به دنبال اخذ مجوز و ورود به جنگل ها هستند تا در کنار آن درختان سالم را نیز از بین ببرند.

وی با اشاره به تعداد کم جنگلبانان کشور گفت: ما با دو هزار جنگلبان راه به جایی نخواهیم برد ضمن آن که برخی از آنها در معرض انواع تهدیدات هستند به طوری که در آخرین مورد در وسط شهر ساری قاچاقچیان چوب یکی از جنگلبانان را با چاقو زخمی کردند.

آقایی با این اظهارات که خدا کند دیر نشود و روزی برسد که مسوولان لایق از دست مردم لوح تقدیر بگیرند، اظهار داشت: مردم در تمام زمینه های سیاسی و اجتماعی از جمله در عرصه های منابع طبیعی از ما مسوولان جلوتر هستند و آنچه ما انجام می دهیم در برابر کاری که مردم می کنند اندک است.

وی با بیان این که عرصه های منابع طبیعی و محیط زیست کشور دچار مشکل است، گفت: همه ما که در این کشور زندگی می کنیم و حتی عالی ترین مسوولان در این شرایط سهیم هستند و البته سهم سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری بیشتر می باشد.

آقایی تصریح کرد: امروز مقام معظم رهبری از عمق جان به حفظ و پایداری منابع طبیعی باور دارد و این پویش «من یک جنگل بان هستم» باید در کشور نیز گسترده شود.

در این جشنواره فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، خواستار مشارکت و مطالبه‌گری مردم در حفظ منابع طبیعی و کاهش تخریب سرزمین شد.

سرهنگ قاسم سبز علی افزود: تمام دستگاه های ذی ربط وظیفه مند هستند تا از محیط زیست و منابع طبیعی حفاظت کنند، اما بدون مشارکت مردم این امر امکان پذیر نیست.

وی با بیان این که جنگلبانان با وجود مخاطرات فراوان در واقع از ۱۳۵ میلیون هکتار اراضی ملی کشور حفاظت می کنند، اظهار داشت: جنگلبانان گاهی مورد هدف تیر مستقیم قاچاقچیان چوب قرار می گیرند.

سبز علی افزود: دو هزار جنگلبان در کشور داریم و تاکنون ۱۵ شهید، ۱۹ جانباز و ۵۰۰ مصدوم داشته ایم.

وی تصریح کرد: اگر امروز در حوزه آب، خاک و هوا و محیط زیست کشور با چالش های جدی روبرو هستیم به این علت است که در زمینه فرهنگ سازی در حفظ جنگل، مراتع و منابع طبیعی و مشارکت مردمی به اندازه کافی تلاش نکرده ایم.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در عین حال گفت: هدف کلان ما در حوزه ملی، اطلاع رسانی در زمینه روز جنگلبان و حفظ عرصه های منابع طبیعی است.

وی ابراز امیدواری کرد که روزی جنگلبانان در کنار مردم در زمینه حفظ منابع طبیعی اقدام کنند و هدف سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزدرای نیز فراهم کردن زیر ساخت ها برای مشارکت و همیاری بیشتر مردم در این زمینه است.

در ادامه این مراسم از خانواده های جان نثاران مرحوم، محمد حیایی، شهروز شریفیان، جمیل فرازی مقدم، قسمت جوانپور که سال گذشته در حین مأموریت در شهرستان آستارا جان خود را فدا نمودند تجلیل به عمل آمد.

 

همچنین از برگزیدگان 4 بخش جشنواره به شرح ذیل تقدیر به عمل آمد:

برگزیدگان  بخش جنگلبان نمونه:

بابک حیدری از استان فارس

سهیل سهیلی اصفهانی از استان اصفهان 

رحمت الله طاهری از استان چهارمحال و بختیاری

برگزیدگان  بخش جنگلبان افتخاری:

امین سپهری از استان زنجان

مهدی نصیری از استان خوزستان

علیرضا پیران از استان کردستان

برگزیدگان کلیپ "من و بابای جنگلبانم": 

امیرحسین همتیان از استان چهار محال و بختیاری 

 آرتینا کریمی از استان خراسان رضوی

تقدیر از همسران جنگلبان در بخش عشق و افتخار :

رویا مقدم از استان زنجان

سمیرا محمد زاده از استان خراسان شمالی
گفتنی است در دومین جشنواره ملی جنگلبان چهره های فرهنگی و هنری همچون ستاره اسکندری، هانا کامکار، مهدیه محمدخانی حضور داشتند.

ستاره اسکندری در این مراسم ضمن تقدیر از صبوری خانواده های جنگل بانان گفت: ما امیدواریم در قالب هنرهای نمایشی بتوانیم گوشه ی کوچک از زحمات، رنج و درد جنگلبانان، حافظان منابع طبیعی و همچنین خانواده های آنان را نشان دهیم .

در حاشیه این جشنواره، جنگلبانان خواستار تامین امکانات کافی، پرداخت به موقع حقوق و تمدید قراردادهای کاری شان شدند.

در پایان این مراسم از صندوق حمایتی جنگلبانان با عنوان "توتک جنگلبان" رونمایی شد.


 

 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری